اتمام ساخت فاز اول شرکت پتروکیمیای ابن سینا

فاز اول پروژه در حال اجرا و دارای پیشرفتی ۱۰۰ درصد است. واحد جداسازی بوتان در سه ماهه اول و واحد انیدرید مالئیک در سه ماهه دوم سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری رسیده است.

در حال حاضر این مجموعه در مرحله بهره‌برداری است.

ایزوبوتان ترکیبی ایزومری از بوتان

ایزوبوتان یک ترکیب شیمیایی با فرمول مولکولی C4H10 و ایزومری از بوتان است. ایزوبوتان ساده‌ترین آلکان با یک پیوند کربن درجه سوم است، که به عنوان یک ماده اولیه در صنایع پتروشیمی، مورد استفاده قرار می‌گیرد. در طول یک دهه گذشته، نگرانی‌ها در مورد تخریب لایه ازون توسط گازهای فریون، منجر به افزایش استفاده از ایزوبوتان به عنوان گاز برای سیستم‌های تبرید، به ویژه در یخچال‌ها و فریزرهای خانگی شده‌است.
گاز ایزوبوتان یا گاز متیل پروپان با فرمول مولکولی  ISO-C4H10 چهارمین عضو خانواده آلکان ها به شمار می آید که در آن سه کربن بصورت خطی و یکی از کربن ها به صورت شاخه دار به کربن شماره 2  وصل است.
جرم مولکولی ایزو بوتان  58.12gr/mol  است.
گاز ایزوبوتان در شرایط فشار و دمای استاندارد بصورت گازی بی رنگ ، بی بو ، غیر سمی و بسیار قابل اشتعال است.
گاز بوتان در حالت مایع سبک‌تر از آب و در حالت گازی سنگین تر از هوا می باشد. از اختلاط 50 تا 90 درصد این گاز با گاز پروپان، گاز مایع ( LPG )به دست می آید.

انیدرید مالئیک، محصولی خاص

انیدرید مالئیک یکی از ترکیب های شیمیایی جذاب است که کاربرد وسیعی در صنایع تولید رزین و پوشش های صنعتی دارد. تولید فایبرگلاس، خمیر کاغذ و همچنین روان کننده های صنعتی بر پایه انیدرید مالئیک ساخته می شود. رنگ سفید و بوی تند در ترکیبات بی آب آن از جمله خصوصیات مهم این ترکیب است.این ترکیب با فرمول مولکولی C2H2(CO)2O شناخته می شود.
کاربرد انیدرید مالئیک در دنیای صنعت بر کسی پوشیده نیست. حدود ۵۰ درصد از تولید این ترکیب در صنایع پوششی وتولید رزین هاس

پروانه بهره برداری شرکت پتروکیمیای ابن‌سینا

پروانه بهره برداری شرکت پتروکیمیای ابن‌سینا با ظرفیت تولید سالانه ۲۳هزار تن انیدرید مالئیک و ۲۴هزار تن ایزو بوتان است.

پتروکیمیای ابن سینا در سایت دو منطقه ویژه اقتصادی شهرستان ماهشهر قرار دارد.