محصول انیدروید مالئیک با خلوص ۹۹/۵ درصدی تولید می‌شود

محمود هاشم زاده مدیر مجتمع پتروکیمیای ابن سینا:

محصول انیدروید مالئیک با خلوص ۹۹/۵ درصدی تولید می‌شود

 

پتروکیمیای ابن سینا به عنوان اولین تولید کننده انیدرید مالیئک در ایران از سال ۱۳۸۵ کار خود را آغاز کرد. این شرکت ظرفیت تولید این محصول را در سال‌های اخیر بالا برده و توانسته به عنوان تولید کننده وارد بازار داخلی شود. ضمن اینکه ورود به بازار جهانی را نیز در برنامه کاری پیش روی خود دارد. در خصوص تولیدات و چالش‌های پیش روی فعالیت این شرکت پای صحبت‌های محمود هاشم‌زاده رئیس مجتمع پتروکیمیای ابن سینا نشستیم.

هاشم زاده در خصوص محصولات تولیدی این شرکت می‌گوید:« در فاز اول طرح‌های پتروکیمیای ابن سینا که راه اندازی شده و به تولید رسیده‌اند، محصول اصلی انیدروید مالئیک با خلوص حداقل ۹۹/۵ درصدی است و در کنار آن محصول‌های جانبی ایزوبوتان با خلوص ۹۸ درصدی تولید می‌شود.»

او در خصوص مصارف این تولیدات  با تاکید بر این نکته که انیدرید مالئیک یک محصول شیمیایی میانی و بسیار مهم است که کاربردهای بسیار متنوع و وسیعی دارد، شرح مختصری از هر کدام می‌دهد و می‌گوید:« تقریبا 50 درصد از  انیدرید مالئیک تولید شده در جهان برای تولید رزین‌های پلی استر غیرقابل اشباع(  UPR ) مصرف می‌شود . در فایبر گلاس که ترکیبی از رزین‌های پلی استر( تولید شده از انیدرید مالئیک) و الیاف شیشه است اغلب محصولات مورد استفاده در زندگی روزمره مثل لوله‌های انتقال مواد شیمیایی و پساب ، وان حمام، قایق‌های سبک و ونیمه سنگین، مخازن نگهداری آب و مواد اولیه اسیدی، بازی و قسمت‌های مختلف خودرو به کار می‌رود. ضمن اینکه پلی اورتان و زرین‌های پلی‌بوتلین ترفتالات محصولاتی است که یکی از مواد تشکیل دهنده آنها انیدرید مالئیک است.»

او ادامه می‌دهد:«تولید رنگ، جلادهنده‌ها و انواع مختلف پوشش‌های سطوح و استفاده به عنوان عامل ثبیت کننده وینیل کلراید ازدیگر کاربردهای صنعتی انیدرید مالئیک است. ضمن اینکه انیدریک مالیئک ماده اصلی در تولید اسیدهای چهارکربنه مثل ۴۰۱ بوتان دی ال، بوتیرولاکتن و تتراهیدروفوران و افزودنی‌های مجاز غذایی مثل فوماریک اسید، ساکسینداسید و مالیک اسید است.»

هاشم زاده در توضیح بیشتر استفاده از انیدرید مالئیک با اشاره به اینکه این ماده به عنوان یک پلاستی سایزر در تولید بتون به کار رفته و باعث بهبود گرانروی(ویسکوزیته)و افزایش pot life می شود تاکید می‌کند:« به عبارت دیگر زمان سفت شدن بتون را به تاخیر انداخته و اجازه می دهد که مدت زمان حمل و کار با بتون افزایش پیدا کند. یکی دیگر از کاربردهای انیدرید مالئیک در ساخت (ASA) ALKYL SVCCNICE ANHYRIDE است که این  ماده به عنوان پرکننده و لعاب به کاغذ اضافه می شود و کیفیت چاپ و نوشتن  بر روی کاغذ را بالا می‌برد.»

مدیر مجتمع پتروکیمیای ابن سینا با تاکید بر استفاده از انیدرید مالیئک در صنعت کشاورزی برای ساخت انواع قارچ کش و حشره کش؛ و استفاده در تولید مواد سطحی فعال(surfactart) و ایمیدها به استفاده‌های محصول جانبی ایزوبوتان اشاره می‌کند و می‌گوید:« از این محصول جانبی علاوه بر امکان استفاده به عنوان سوخت با رساندن غلظت آن به بالای 99/9 درصد  می‌توان از آن به عنوان (refrigerand) ( سازگار با محیط زیست در کولرهای اسپیلیت و یخچال‌ها ونیز در تولید اسپری‌ها کرد.»

او با اشاره به دو روش‌ اصلی تولید صنعتی انیدریک مالیئک تاکید می‌کند: « در حالت اول اکسیداسیون بنزن در فاز گازی در حضور کاتالیت اکسید وانادیوم و اکسید مولیبونیوم است. حالت دوم نیز اکسیداسیون نرمال بوتان در فاز گازی و در حضور کاتالیت اکسید وانادیوم و اکسید فسفر. امروزه روش اول منسوخ شده و تنها  در کشور چین به کار گرفته می شود. ولی تقریبا تمامی واحدهای تولید کننده از روش دوم اکسیداسیون نرمال بوتان استفاده می کنند، که همین روش نیز در شرکت پتروکیمیای ابن سینا برای تولید انیدرید مالئیک به کار گرفته می‌شود.»

 

هاشم زاده  در پاسخ به سوالی مبنی تعداد نیروی انسانی پتروکیمیای ابن سینا می‌گوید:« در حال حاضر حدود ۱۲۰ نفر به صورت مستقیم قراداد همکاری دارند و در حال حاضر کارکنان در دو شیفت ۱۲ ساعته مشغول کار هستند.»

مدیر مجمتع پتروکیمیای ابن سینا درپایان و در خصوص چالش‌ها  مشکلات پیش روی این مجموعه می‌گوید:« افزایش سالانه قیمت برق و سرویس‌های جانبی، کمبود نقدینگی و وعدم همکاری موثر بانک‌ها، مشکلات حمل و نقل ( با توجه به اهمیت خاص انیدرید مالئیک)، آماده نبودن زیرساخت‌های لازم در شرکت‌های مصرف کننده انیدرید مالئیک برای تخلیه محصول ایزوتانک،عدم وجود لوله ارتباطی جهت دریافت خوراک(بوتان مخلوط) مشکلات مهم و عمده‌ای هستند که با آنها دست به گریبان هستیم.»

شروع تولید مستمر و صادرات پترو کیمیای ابن سینا، پتروشیمی بخش خصوصی

پتروکیمیای ابن سینا به تشویق مدیران پتروشیمی در جذب سرمایه های بخش خصوصی و با همراهی گروهی از متخصصین و سرمایه گذاران با ترکیب سهامداران حقیقی و حقوقی که سال ها در فعالیت های ساخت واحد های صنعتی و تجاری در تامین نیازهای کشور فعال بوده اند، بنیان گذاری شده است.

ابن سینا برای تولید محصولات پایین دستی با ارزش بالا چون نرمال بوتان، ایزوبوتان، انیدرید مالئیک، بوتان دی ال و پلی بوتیلن ترفتالات از بوتان، برای جلوگیری از خام فروشی، تامین نیاز های داخلی کشور و صادرات و ارز آوری در زمینی به مساحت ۱۰ هکتار در فاز ۲ منطقه اقتصادی ویژه پتروشیمی تاسیس شده است. مشکلات اقتصادی دولت در تخصیص منابع مالی از محل صندوق ذخیره ارزی، انصراف سرمایه گذاران و تامین کنندگان مالی خارجی به دلیل تحریم ها، موانع جدی برای این پروژه ملی بوده اند که با جذب سرمایه های بخش خصوصی، فاز اول پروژه با تلاش همکاران سخت کوش در بهمن ماه سال گذشته به بهره برداری آزمایشی رسید.

با رفع مشکلات ناشی از محدودیت های ناشی از کرونا و تشدید تحریم ها و کارشکنی های برخی سازمان ها، در نهایت مشکلات مالی شرکت از طریق افزایش سرمایه و مسائل فنی با تلاش متخصصان پرتلاش شرکت مرتفع و تولید مستمر محصول از بهمن ماه امسال آغاز شده و پیش بینی می شود با تکمیل راه اندازی بخش های باقیمانده در چند ماه آتی، واحد به ظرفیت اسمی خود در فاز ۱ رسیده و همزمان اقدامات مهندسی و اجرایی فاز ۲ برای تکمیل زنجیره ارزش در جریان است.

مدیران ابن سینا امیدوارند حاصل فداکاری های انجام شده مجموعه، از سهامداران تا مدیران و کارکنان واحد، ضمن بی نیاز کردن کشور از واردات و ایجاد اشتغال پایدار، در خدمت متنوع و گسترده تر کردن بازارهای صادراتی صنعت پتروشیمی کشور باشد

فاز نخست پتروکیمیای ابن‌سینا توسط ریاست محترم جمهوری به بهره‌برداری رسید

به گزارش روابط عمومی سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی بندرماهشهر: همزمان با هشتمین روز از دهه مبارک فجر توسط حجت الاسلام والمسلمین دکتر سید ابراهیم رئیسی ریاست محترم جمهوری، وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی صنایع پتروشیمی بصورت ویدئو کنفرانس و با حضور معاون استاندار خوزستان و مدیران سازمان منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی فاز نخست پتروکیمیای ابن‌سینا به بهره‌برداری رسید.
در ابتدای این مراسم ماکان شاملو مدیرعامل شرکت پتروکیمیای ابن‌سینا به معرفی این شرکت پرداخته و اظهار داشت: شرکت پترو کیمیای ابن سینا در در سال ۱۳۸۵ و با هدف تولید محصولاتی از قبیل انیدرید مالئیک، بوتان دی ال و پلی بوتیلن ترفتالات تاسیس و فاز اول آن که پروژه تولید انیدرید مالئیک، نرمال بوتان و ایزوبوتان بوده در سال ۱۳۹۴ ساخت آن آغاز شد و امروز همزمان با چهل و سومین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی با رفع اثر تحریم ها و با اعتباری بالغ بر ۶۰ میلیون یورو به بهره‌برداری رسید.
وی در ادامه افزود: این فاز شامل واحد تفکیک بوتان و واحد انیدریدمالئیک است که واحد انیدریدمالئیک نیز به عنوان واحد پایین دستی واحد بوتان فعالیت می‌کند.
ماکان شاملو خاطر نشان کرد: محصول تولیدی انیدرید مالئیک در صنایع تولیدی رزین های غیر اشباع مصرف زیاد و کاربردی دارد و در حال حاضر بخش بزرگی از نیاز کشور در بخش تولید پلی استر های غیر اشباع از طریق واردات تامین می شود.
وی با تاکید بر اینکه امروز و با بهره‌برداری از واحد انیدرید مالئیک ضمن تأمين نیاز کل کشور به این محصول می‌توان به صادرات نیز نیم نگاهی داشت ، گفت: در کنار دو واحد اصلی در فاز اول پروژه، هم اکنون تمامی واحدهای یوتیلیتی در سرویس قرار دارند و امیدواریم با حمایت مسئولین نظام بویژه در مجموعه وزارت نفت و شرکت ملی صنایع پتروشیمی در تأمین اعتبارات و همچنین خوراک اولیه ، بتوانیم جهت توسعه این شرکت و اجرای فاز های بعدی گام های مؤثری برداریم.
مدیر عامل شرکت پتروکیمیای ابن سینا در پایان بیان داشت: اکنون با بهره‌برداری از این طرح، برای نخستین بار امکان تولید تجاری سه محصول انیدرید مالئیک، ایزو بوتان و نرمال بوتان در بندرماهشهر فراهم می‌شود که این محصولات در صنایع تکمیلی همچون ساخت و تولید انواع رزین‌های پلی‌استر، صنایع خودروسازی، دریایی، الکترونیک، انواع الیاف‌ها دارای کاربردهای متنوع و متعددی دارد و می‌توان از خام فروشی جلوگیری و با تولید اینگونه محصولات، ارزش افزوده و زنجیره آن را در عمل به اجرا درآوریم.

اتمام ساخت فاز اول شرکت پتروکیمیای ابن سینا

فاز اول پروژه در حال اجرا و دارای پیشرفتی ۱۰۰ درصد است. واحد جداسازی بوتان در سه ماهه اول و واحد انیدرید مالئیک در سه ماهه دوم سال ۱۴۰۰ به بهره‌برداری رسیده است.

در حال حاضر این مجموعه در مرحله بهره‌برداری است.

ایزوبوتان ترکیبی ایزومری از بوتان

ایزوبوتان یک ترکیب شیمیایی با فرمول مولکولی C4H10 و ایزومری از بوتان است. ایزوبوتان ساده‌ترین آلکان با یک پیوند کربن درجه سوم است، که به عنوان یک ماده اولیه در صنایع پتروشیمی، مورد استفاده قرار می‌گیرد. در طول یک دهه گذشته، نگرانی‌ها در مورد تخریب لایه ازون توسط گازهای فریون، منجر به افزایش استفاده از ایزوبوتان به عنوان گاز برای سیستم‌های تبرید، به ویژه در یخچال‌ها و فریزرهای خانگی شده‌است.
گاز ایزوبوتان یا گاز متیل پروپان با فرمول مولکولی  ISO-C4H10 چهارمین عضو خانواده آلکان ها به شمار می آید که در آن سه کربن بصورت خطی و یکی از کربن ها به صورت شاخه دار به کربن شماره 2  وصل است.
جرم مولکولی ایزو بوتان  58.12gr/mol  است.
گاز ایزوبوتان در شرایط فشار و دمای استاندارد بصورت گازی بی رنگ ، بی بو ، غیر سمی و بسیار قابل اشتعال است.
گاز بوتان در حالت مایع سبک‌تر از آب و در حالت گازی سنگین تر از هوا می باشد. از اختلاط 50 تا 90 درصد این گاز با گاز پروپان، گاز مایع ( LPG )به دست می آید.

انیدرید مالئیک، محصولی خاص

انیدرید مالئیک یکی از ترکیب های شیمیایی جذاب است که کاربرد وسیعی در صنایع تولید رزین و پوشش های صنعتی دارد. تولید فایبرگلاس، خمیر کاغذ و همچنین روان کننده های صنعتی بر پایه انیدرید مالئیک ساخته می شود. رنگ سفید و بوی تند در ترکیبات بی آب آن از جمله خصوصیات مهم این ترکیب است.این ترکیب با فرمول مولکولی C2H2(CO)2O شناخته می شود.
کاربرد انیدرید مالئیک در دنیای صنعت بر کسی پوشیده نیست. حدود ۵۰ درصد از تولید این ترکیب در صنایع پوششی وتولید رزین هاس

پروانه بهره برداری شرکت پتروکیمیای ابن‌سینا

پروانه بهره برداری شرکت پتروکیمیای ابن‌سینا با ظرفیت تولید سالانه ۲۳هزار تن انیدرید مالئیک و ۲۴هزار تن ایزو بوتان است.

پتروکیمیای ابن سینا در سایت دو منطقه ویژه اقتصادی شهرستان ماهشهر قرار دارد.